فروشگاه فایل
مطالعه انواع چرخ دنده ها و روش های ساخت آنها

مطالعه انواع چرخ دنده ها و روش های ساخت آنها

مطالعه انواع چرخ دنده ها و روش های ساخت آنهادسته: مکانیک
بازدید: 54 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 26760 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 168

تراشکاری چرخدنده های ساده چرخ دنده ساده دندانه هایی راست دارد که امتداد آنها با محور دوران چرخ دنده موازی است معمولا برای تراشیدن چرخدنده های ساده از تیغچه های میل مرغکی اینولوت استاندارد استفاده می شود برای انتخاب تیغچه مناسب باید تعداد دندانه ها

قیمت فایل فقط 7,000 تومان

خرید

چرخ دنده ها وچرخ دنده تراشی:

در میان چرخ دنده ها ساده ترین و پرکاربرد ترین نوع چرخ دنده ی ساده است که دندانه های

 آن راست هستند و به موازات محور دوران تراشیده می شوند. همه گونه های دیگرچرخ دنده، مخروطی، مارپیچ ، پیچ ها و دنده های حلزونی شکل تغییر  یافته و  اصلاح شده ی چرخ دنده ساده هستند . اصول اساسی یا  اصولی که دندانه های  چرخ دنده بر اساس آنها  شکل داده می شوند عملا در همه گونه های چرخدنده یکسان است.

تکامل دندانه های چرخ دنده:

ساختار منحنی به کار رفته برای رخساره ی دندانه باید به گونه ای باشد که هنگام درگیر شدن دو چرخ دنده نسبت سرعت یکنواختی به دست آید.

شکل دندانه ی چرخ دنده ها بر اساس نظامی که برای تولید آنها به کار می رود تغییر میکند.دو نظامی که معمولا به کار می رود عبا رتند از : 1)اینولوت   و   2) سیکلویید.

منحنی اینولوت تقریبا منحصرا برای رخسا ره دندانه ی چرخدنده به کار می رود. شکل منحنی اینولوت به قطر دایره ی مبنا که مولد منحنی به شمار می آید بستگی دارد.  این منحنی مکان هندسی نقطه ای  از ریسمان راست و کشیده ای است که از روی پیرا مون دایره ای ـ دایره ی مبنای اینولوت ـ باز شود.اگر دو منحنی اینولوت روی  خطی که مرکزهای آنها را بهم وصل کند با هم برخورد کنند یک نقطه ی گام پدید می آید واین نقطه اندازه ی قطر دایره گام  را تعیین می کند .

در گذشته تقریبا تنها از نظام سیکلو یید استفاده می شد.در نظام تولید چرخدنده با دندانه های سیکلوید رخساره ی دندانه از یک منحنی دو بخشی تشکیل می شود:

 1) جبهه ی اپی سیکلیک   2) دامنه ی هیپوسیکلیک.

این منحنی دو بخشی از غلتش دو دایره بر روی دایره ی گام پدید می آید . بخش اپی سیکلیک منحنی از راه غلتش دایره بیرونی و بخش هیپوسیکلیک از راه غلتش دایره درونی شکل میگیرد.

برای آنکه دندانه های ایجاد شده درناحیه بن دندانه ضعیف نباشند قطرهای دایره غلتان باید از شعاع گام کوچک تر باشند و علاوه برآن اندازه  قطر آنها نباید کوچکتر از نصف شعاع دایره گام باشد(شکل5-1)

منحنی سیکلوییدازغلتش دایره مولد درامتداد خط راست پدید می آید.

منحنی اپی سیکلوییدازغلتش دایره مولد(دایره غلتان بیرونی)برروی پیرامون دایره پدید می آید.

منحنی هیپوسیکلوییدازغلتش دایره مولد(دایره غلتان درونی)دردرون دایره پدید

می آید.

عملیات چرخدنده تراشی:

بیشتر همه چرخ دنده ها با ماشین فرز تراشیده می شدند سپس ماشین های فرز به ویژه درتولید انبوه جای خود را به ماشین های خود کار چرخ دنده تراشی دادند.

تراشکاری چرخدنده های ساده:

چرخ دنده ساده دندانه هایی راست دارد که امتداد آنها با محور دوران چرخ دنده موازی است .معمولا برای تراشیدن چرخدنده های ساده  از تیغچه های میل مرغکی  اینولوت استاندارد استفاده می شود.

برای انتخاب تیغچه  مناسب باید تعداد دندانه ها و مدول یا گام دایره ای چرخ دنده مشخص باشد .

تنظیم ـ قطعه کار خام بر روی شاه میله جا زده و شاه میله میان مرغکهای کلگی جعبه تقسیم که روی میز ماشین فرز جای دارند قرار داده می شود (شکل 5ـ2).

اندازه گیری:

معمولا  قاعده این است که ابتدا در دو  طرف یک دندانه تراشهای آزمایشی ایجاد شود تا شکل کامل دندانه به اندازه ی مناسب برای فرزکاری به دست آید و  سپس  ماشین  متوقف و  پهنای  دندانه  با استفاده از کولیس  چرخ دنده  (شکل 5ـ3) اندازه گیری می شود.

تراش کاری چرخدنده های مخروطی:

چرخدنده های مخروطی چرخ دنده های پخداری ( به شکل مخروط ناقص ) هستند که برای درگیر کردن محورهای متقاطع به کار می روند .چرخدندهای هیپویید ازنظر شکل

 کلی شبیه چرخدنده های مخروطی هستند ولی روی محورهایی با جابجایی شعاعی عمل میکنند. بیشتر چرخ دنده های مخروطی را میتوان به گونه های راست دندانه وخمان

دندانه دسته بندی کرد .مخروط های حلزونی، مخروط های زیرول و چرخدنده های هیپویید (پینیون ) همه در زمره چرخ دنده های خمان دندانه جای می گیرند .

 چرخ دنده های مخروطی راست دندانه از همه گونه های دیگر چرخ دنده های مخروطی پرکاربردترند. دندانه های این چرخ دنده ها راست ولی  پهلوهای آنها شیبدار است. دندانه های چرخدنده ی مخروطی راست دندانه را می توان برای درگیری  و تماس کامل یا برای تماس ودرگیری موضعی تولید کرد.

(شکل5-6)

چرخ دنده های مخروطی زیرول:

دندانه هایی  خمان  شکل  دارند  که  البته همچون دندانه های چرخدنده ی مخروطی راست دندانه  امتداد کلی آنها یکسان است.

چرخ دنده های مخروطی حلزونی:

دارای  دندانه های  خمان شیبداری هستند که درهنگام درگیری تماس درآنها به آرامی شروع میشودوبه نرمی تاپایان ادامه می یابد. دندانه های  این  نوع  چرخ  دنده  همچون دندانه های   چرخ   دندانه های  مخروطی راست دندانه با تماس غلتشی با  هم درگیر می شوند. (شکل 5-7).

چرخدنده های هیپویید :    

در کل از نظر ظاهر  مانند چرخ  دنده های  مخروط حلزونی  هستند  تنها  با این  تفاوت که محور پینیون  نسبت  به  محور چرخ دنده  با  جابجایی  شعاعی قرار می گیرد (شکل5 ـ 8).

اگر هردوچرخ دنده مخروطی به یک  اندازه باشندکه دراین صورت معمولا به آنها  چرخ دنده های فارسی بر گویند.ازیک تیغچه جهت تراشکاری   هردوی آنها استفاده می شود.

شکل ( 5 ـ 11) روش  آزمایش  دو چرخ دنده فارسی  بر حلزونی بزرگ را نشان می دهد.

تراشکاری چرخدنده های مارپیچ:

چرخ دنده های  مارپیچ، چرخ دنده هایی هستند که  دندانه های انها در امتداد سطح  مارپیچ تراشیده شده باشند و معمولا با استفاده از تیغچه های اینولوت استاندارد از نوع میل مرغکی و در ماشین های فرز  جامع زانو ـ ستونی تراشیده می شوند. در این نوع ماشین های فرزگردش میز به اندازه ی زاویه ی دلخواه امکان پذیر است و قطعه کار را می توان میان مرغکهای جعبه تقسیم و مرغک فرعی محکم بست .

این عملیات را میتوان با ماشین فرز ساده ی زانو ـ ستونی هم که به ملحقات فرزکاری وجعبه تقسیم عمومی مجهز شده  باشد انجام داد (شکل5ـ15).  با استفاده از ملحقات عمومی فرزکاری می توان تیغچه را به اندازه زاویه چرخش دلخواه گرداند.

تراشکاری چرخدنده ی شانه ای:

ازآنجایی که خط گام در چرخ دنده ی شانه ای خط راست است  پس دایره ی مبنا هم یک خط راست خواهد بود . منحنی اینولوت دایره ی مبنا خطی راست عمود بر خط کار یا نسبت به آن شیبدار است . بنابر این کناره ی دندانه های اینولوت چرخدنده های شانه ای از ته دندانه تا خط گام خط راست است .

تنظیم :

 دندانه های چرخ دنده ی شانه ای را خواه نسبت به قطعه کار خام راست باشند یا شیبدار می توان روی ماشین فرز و به وسیله ی ملحقات کمکی شانه تراشی و تقسیم شانه تراشید . چرخ دنده ی شانه ای با  دندانه های شیبدار به نام چرخ دنده ی شانه ای حلزونی شناخته می شود و ان را تنها با ماشین فرز عمومی می توان ساخت زیرا میز این ماشین (شکل 5ـ20) را می توان به اندازه ی زاویه ی دلخواه گرداند.

تراشکاری دندانه های حلزون و چرخ حلزون:

برای  تراش کاری   دندانه های  چرخ  حلزون  در ماشین های فرز  می توان از تیغچه  فرزهای دنده تراش و هابها استفاده کرد . این شکل از در گیری چرخ دنده ایی  در  ساز  و کارهای  گرداننده  و به منظور  دستیابی  به کاهش  نسبت  سرعت  میان حلزون و چرخ حلزون  به کار می رود. (شکل 5ـ22)

حلزون را میتوان به یاری تیغچه فرز دندانه تراش با ماشین فرز تراشید . روشهای دیگر ماشین کاری دندانه های حلزون عبارتند از :

فرزکاری با تیغچه ی صفحه ای ، تراش کاری روی ماشین تراش

اگر پیشروی حلزون زیاده  بزرگ نباشد هابکاری درماشین معمولی هابکاری چرخ دنده ، تولید انبوه در ماشین تولیدی دندانه ی حلزون و سنگ زدن تا اندازه ی دقیق نهایی پس از فرزکاری و سخت کاری حلزون. روش آخر درمواردی که حلزون سخت و آب داده مورد نیاز باشد برتری دارد.

برای تراشکاری دندانه روی چرخ حلزون دو کار باید انجام داد :                          

1.  شیارانداختن دندانه ها (شکل 5-23)          

2. هابکاری دندانه ها تا رسیدن به شکل و اندازه نهایی (شکل 5-24)

متداول ترین روش های استفاده شده در صنعت برای ساخت چرخدنده عبارتند از:

1. روش هابینگ

2. توسط دستگاه صفحه تراشی

3. توسط دستگاه کله زنی

4. به روش ریخته گری

5 . توسط قالب های fine blanking

روش هابینگ:

این روش برای تولید انبوه انواع  چرخدنده  برپایه براده برداری مورد استفاده قرار می گیرد.

ابزار برشی در این روش به شکل حلزونی ازفولاد تندبر ساخته میشود

قیمت فایل فقط 7,000 تومان

خرید

برچسب ها : مطالعه انواع چرخ دنده ها و روش های ساخت آنها , معرفی چرخدنده , انواع چرخدنده ها , روشهای ساخت چرخدنده ها , روغنكاری چرخ دنده ها , چرخدنده های مارپیچ , چرخدنده حلزونى , چرخدنده های مخروطی , چرخدنده های هیپوییدی , روش های استفاده شده در صنعت برای ساخت چرخدنده

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر


© تمامی حقوق مادی و معنوی این فروشگاه متعلق به فروشگاه فایل می باشد|فروشگاهی از سل یو فایل